Güdül Sorgun Göleti Milli Parkı Kamp Alanı


Kamp Yeri Hakkında

Ankara’da kamp yapmak için en iyi yerlerden birisidir.

2012 yılında ilk kampımı Sorgun gölünde yaptım. Onun için ilk kamp yeri yazıma burayı anlatarak başlamak istiyorum.


Ulaşım

Ankara’dan gelecekler için iki farklı  yol seçeneği var.

1- Ankara>İstanbul Otoban>Kızılcahamam-Güdül Çıkışı

İstanbul otobanına (Paralı Yol) girdikten sonra Kızılcahamam-Güdül çıkışından Güdül tarafına devam ederek gidiyorsunuz. Otobandan çıktıktan sonra yol tek şerit (Gidiş-Geliş). Rota üzerinde 6-7 tane köyün içinden geçiyorsunuz. Özellikle motorla gitmesi çok keyifli bol virajlı, dikkatli gidilmesi gereken bir yol. Fakat bazı virajlar kapalı (karşı şeriti göremiyorsunuz). Özellikle motorcu arkadaşlara tavsiyem köy girişinde ayaklarınızı yerden kesecek yükseklikte bir kasis var ama uyarı levhası yok. 

2- Ankara>Ayaş>Güdül>Sorgun Göleti

Bu rota da Ayaş’ı geçtikten sonra sağ tarafa doğru Güdül ayrımından gideceksiniz. Güdül ayrımına kadar yol çift şerit. Ayrımdan sonra tek şerite düşüyor. Güdül’ü teğet geçtikten sonra sol taraftan Sorgun göleti yolu ayrılıyor. Dar ve bol virajlı bir yol. Ekim 2018 tarihinde yol çalışması vardı. 

Benim tavsiyem giderken Otoban yolunu kullanın. Dönüşte ise Güdül üzerinden gidin. Güdül’ün merkezinde bulunan kahvehanede bir yorgunluk çayı içerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Dönüş yolunda  güzel manzaralarda resim çekmeyi unutmayın 🙂


Market – Su

Kamp alanında kullanabileceğiniz temiz su bulabilirsiniz. 

Tuvalet konusunda biraz sıkıntılı. En son tuvalet ve mescidi yeniden yapıyorlardı. Yerine belediyenin koyduğu seyyar tuvalet vardı.


Milli park içerisinde alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Acil ihtiyaçlarınız için yakın köyden alışveriş yapabilirsiniz (yaklaşık 5-6 km).

Haftasonları parkın çıkışında gözleme yapıyorlardı. Ama her zaman orada bulunmuyorlar. Gözlemeci amcaya güvenmeyin derim 🙂

Benim tavsiyem alışverişinizi yola çıkmadan yapın. 

Sabah güzel bir kahvaltı hazırlamayı da ihmal etmeyin..


Güvenlik

Milli park içerisinde 24 saat güvenlik var. Ailenizle, kız arkadaşınızla güvenli bir şekilde kalabilirsiniz. 

Yabani hayvan izlerine rastlamadım. Zaten o kadar kalabalık olan bir yere kolay kolay yabani hayvan gelmez.

Park içerisinde bol miktarda köpek var. Gece geç saatlerde yada sabahleyin sizi tedirgin edebilirler. Yiyeceklerinizi çadırın dışında hayvanların ulaşamayacağı bir yere saklayın. Aynı şekilde çöplerinizi de yatmadan önce çöp kovasına atın. Sabah uyandığınız zaman parçalanmış bir çöp poşetiyle karşı karşıya kalabilirsiniz 🙂

Sorgun göleti kamp alanı genel olarak sessiz bir yer. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde tamamen doğa ile başbaşa kalabilirsiniz.


Yakacak

Biz giderken yanımızda odun getirdik. Piknik için gelen çok olduğu için odun bulmakta zorlanabilirsiniz. 

Odun bulmak için ormanın derinlerine inmenizi tavsiye ederim.


Ücret

Şimdiye kadar hiç ücret talep etmediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir