NURGAZ NG078 MİKRO OCAK ILGAZ İNCELEMESi

Nurgaz Firmasının ürettiği NG 078 stok kodlu Mikro Ocak Ilgaz kamp ocağını yaklaşık 1 yıldır aktif bir şekilde kullanıyorum.

Bu yazımı uzun dönem incelemesi gibi de değerlendirebilirsiniz.

Ocağı aldığınız zaman kırmızı plastik bir taşıma kutusu ile birlikte geliyor.

Kutusunun kırmızı olması çantanın veya çadırın içinde ürünü bulmayı kolaylaştırıyor.

Kamp ocağımız kutusunun içerisine katlanarak giriyor. Kamp ocağını resimde görüldüğü gibi kutusuna koymaya özen gösterin. Diğer türlü çıkartırken takılabiliyor.

Ocağımız katlandığı zaman az hacim kaplıyor.

Ocağın katlanan ayakları çelik, alt kısmı ise alüminyum. Resimlerde görüldüğü gibi uzun kullanımda bu ayaklar ve ocağın üst kısmı karardı. Fakat şimdiye kadar paslanma gibi bir problemle karşılaşmadım.

Ocağın ayaklarının katlanması cezve gibi ufak şeyleri kullanırken bize avantaj sağlıyor.

Aynı zamanda ocağın ayaklarını açarak tencere tava gibi daha büyük şeyleri de güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Nurgaz Micro Ilgaz ocak vidalı kartuşlarla uyumlu. Vidalı kartuş kullanılması avantajı istediğiniz zamanda kartuş (tüp) ile ocağı birbirinden ayırabiliyorsunuz.

Vidalı kısım pirinç malzemeden üretilmiş. Pirinç yumuşak bir malzemedir. Kartuşa takarken vidasına zarar vermemeye özen gösterin. Ayrıca lastik bir contası da bulunuyor.

Ben şimdiye kadar hep Nurgaz’ın kendi kartuşlarını kullandım. 80 gr, 230 gr ve 450 gr çeşitleri var. Genellikle 2 günlük aktiviteler için 230 gr yeterli oluyor. Yer sıkıntınız yoksa 450 gr fiyat performans olarak en iyisi.

Arkadaşlar bu kartuş lar tek kullanımlık. Fakat özel aparat yardımı ile dolabiliyorlar. Benim size tavsiyem kesinlikle doldurma ile uğraşmayın. Çünkü içerisindeki basıncı ayarlayamayabilir, sibop mekanizması bozulabilir ve ciddi hasarlara yol açabilir.

Bazı model kamp ocaklarında vidalı kartuş kullanılmıyor. Hazinesine koyduğunuz tüpü tamamen bitirene kadar içini açamıyorsunuz. Benim tavsiyem vidalı kartuş olan bir model tercih etmeniz.

Ocağın üzerinde manyetik çakmağı var. Bir senedir sorunsuz çalışıyor. Ben genelde bu çakmağı kullanmıyorum. Zor zamanlar için saklıyorum 🙂

Ocağın ısı performansı 3000 watt gücünde. Nurgaz’ın kendi çaydanlığı ile yaklaşık 1 litre suyu 3-4 dk içinde kaynatıyor.

Ocaktan performans almak için mutlaka yukarıdaki gibi bir rüzgar aparatı kullanın. Gerçekten işe yarıyor.

Sonuç Olarak

Arkadaşlar eğer kampa yeni başlıyorsanız ve yer sıkıntınız yoksa Nurgaz’ın daha ucuz ocaklarını tercih edebilirsiniz. (vidalı kartuş modellerini tercih edin). Alternatif olarak yurt dışından ucuz modeller bulabilirsiniz.

Eğer yüksek irtifada ve çok soğuk ortamlarda kullanmayacaksanız gerek malzeme kalitesi gerekse yerli üretim olmasından dolayı bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir